TRÆNING PÅ FJORDSTJERNEN
Fjordstjernen er certificeret til at levere træning efter § 86.
Fjordstjernen er certificeret til at lave genoptræning og vedligeholdende træning efter § 86. Det er kommunen som bevilliger og som vurderer tidsforbruget. Det er Fjordstjernen som skal levere ydelsen (jfr. Friplejeboliglovgivningen § 8).
Det er muligt at supplere den vederlagsfrie fysioterapi med § 86 – men det er ikke muligt at dublere.
Spørg gerne vores Terapeuter om vejledning.
Fjordstjernens Terapeut hjælper gerne med at udarbejde ansøgninger.
Hvordan foregår træningen?
Når du har fået en bevilling så er det vores terapeut som laver tests, udarbejder træningsprogram, superviserer vores personale og/eller træningsvejledere samt evaluerer indsatsen løbende.
På Fjordstjernen er bevillingerne fra kommunerne meget forskellige. Der er alt fra korte forløb (4-6 uger) til lange rehabiliterings forløb som evalueres en gang om året ifm. handleplansmødet med kommunen. Der er stor variation på træningstid pr. uge.
Hvad siger loven OG ankestyrelsen?
§ 86. Kommunalbestyrelsen skal tilbyde genoptræning til afhjælpning af fysisk funktionsnedsættelse forårsaget af sygdom, der ikke behandles i tilknytning til en sygehusindlæggelse.
Stk. 2. Kommunalbestyrelsen skal tilbyde hjælp til at vedligeholde fysiske eller psykiske færdigheder til personer, som på grund af nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne eller særlige sociale problemer har behov herfor.
Ankestyrelsen
Målgruppen for vedligeholdelsestræning er alle personer, som på grund af nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne eller særlige sociale problemer vurderes at have behov herfor. Vedligeholdelsestræning omfatter også træning af personer med kroniske lidelser, i det omfang disse personer har brug for en individuel træningsindsats med henblik på at kunne vedligeholde fysiske, psykiske og sociale færdigheder.
Ofte vil der i forlængelse af et afsluttet genoptræningsforløb, efter både sundhedsloven og serviceloven, være behov for vedligeholdelsestræning med henblik på at fastholde den erhvervede funktionsevne.
Tilkøb af træning
Der er altid muligt at tilkøbe ekstra træning – se vores prisliste.
... Læs mereSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Mandeklubben var i dag på besøg hos Kystliv.
🌟 Stjerneklubben 🌟 ... Læs mereSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Mød Claus som har benyttet Fjordstjernens Gæsteboliger.
Vi tilbyder gæsteophold til personer, der midlertidigt ikke kan være i deres eget hjem. Både private og kommuner kan henvende sig.
Årsagen til et gæsteophold kan f.eks. være:
- Aflastning efter f.eks. udskrivelse fra sygehus, hvor vedkommende ikke kan klare sig i eget hjem.
- Rehabilitering med fokus på træning til at opnå et bedre funktionsniveau, f.eks. efter et hoftebrud.
- Palliation – god kærlig pleje og omsorg når livet rinder ud.
- Ferieophold for dig der har brug for at komme på ferie i trygge omgivelser, f.eks. hvis din ægtefælle/samlever har brug for en pause.
Læs mere: fjordstjernen.dk/om-fjordstjernen/gaestebolig/ eller kontakt Socialkonsulent Rikke Nielsen 21 31 66 62 ... Læs mereSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Anna og Stjerneklubben holdt neglesalon, som var godt besøgt - ren luksus for alle 💅 ... Læs mereSe mindre
1 CommentComment on Facebook
Hvis i har brug for en frivillig negletekniker, så stiller jeg gerne op🥰
Vi glæder os til SKVULP og til næste Fjordstjerneløb 💕 . ... Læs mereSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Endnu en gang var vi heldige med at få flotte blomster fra Kaj Larsen Blomster - TAK! ... Læs mereSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Søger du nye udfordringer? ... Læs mereSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Mange af Fjordstjernens beboer nyder at brug kuglebadet i vores wellness afdeling.
Kuglebadet er særligt gavnligt for beboere med sanseforstyrrelser der ofte føler sig overstimuleret.
Kuglebadet giver en struktureret og kontrolleret sanseoplevelse. Boldenes berøring og proprioceptiv input, hjælper med at berolige og regulere sanserne.
Kuglebadet giver beboerne en følelse af kropsbevidsthed og tryghed som
reducerer angst og stress. ... Læs mereSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Den sidste banko i år fandt sted i dag med Kamilla som opråber til stor glæde for beboerne.
Mange helligdage kan være udfordrende, da de daglige rutiner brydes. Derfor er det godt at holde fast i nogle af de faste og mest populære aktiviteter som for eksempel banko. ... Læs mereSe mindre
0 CommentsComment on Facebook
Tak til Kaj Larsens Blomster 🌷 ... Læs mereSe mindre
2 CommentsComment on Facebook
Så smukt 👍👏💐
Åh, hvor er det en skøn blomsterhandler 🤩 vi købte vores jule blomster derfra 💐🌷🌸